Vyresniems

Jaunų, greitų, energingų, efektyvių, kūrybiškų, greit besimokančių… – tokių darbuotojų šiandien laukiama darbo rinkoje. O jei ieškai darbo ir tau jau daugiau nei 50? Ar tai reiškia, kad darbo rinkoje esi nebelaukiamas? Diskriminacija dėl amžiaus yra viena labiausiai paplitusių diskriminacijos formų. Amžius darbo rinkoje nėra trūkumas, tačiau tau gali tekti įrodyti, kad vis dar esi tinkamas kandidatas. Darbdaviai apie vyresnius kandidatus dažnai sako, kad jie nelankstūs, praradę kvalifikaciją, negeba pasitelkti informacines technologijas. Tačiau su sunkumais ieškant darbo susiduria bet kokio amžiaus bedarbiai. Jei darbo neieškojai jau seniai, iš pradžių gali būti sunku tinkamai prisistatyti, „parduoti“ save darbdaviui, tačiau to galima išmokti, kaip ir kitų dalykų. Svarbu nepasiduoti ir nesustoti po pirmos nesėkmės, kuo daugiau patirties įgysi, tuo užtikrinčiau jausies kitą kartą. Vyresni kandidatai turi daugybę privalumų, kuriuos tik reikėtų tinkamai išnaudoti darbo paieškos procese:

 • platesnis asmeninių kontaktų ratas
 • didesnė asmeninė patirtis
 • gilesnės profesinės žinios
 • išlavinti socialiniai gebėjimai
Darbo paieškos tikslo suformulavimas

Kiekvienas vyresnio amžiaus kandidatas pirmiausia pats turėtų įsivertinti ir nuspręsti, kokio darbo ieško, kaip pats mato tolimesnę savo profesinę veiklą. Šiame etape labai svarbu nepamiršti savo privalumų – nenuvertink savęs ir išnaudok turimą asmeninę patirtį bei darbinėje veikloje įgytas profesines žinias:

 1. Jei ankstesnį darbą praradai, nes turima kvalifikacija paseno ir tu neturi reikiamų įgūdžių ar kompetencijų, pagalvok apie mokymus ar persikvalifikavimą – šiandieninei darbo rinkai reikalingas visą gyvenimą besimokantis darbuotojas. Galbūt verta investuoti į savo žinių ar gebėjimų atnaujinimą ir tik tada tęsti darbo paieškas?
 2. Jei nusprendei imtis žemesnės negu tavo įgyta kvalifikacijos darbo, pagalvok, kaip tai paaiškinsi pokalbio metu, bei įrodysi, kad tikrai to nori (galbūt nebenori dirbti ilgų darbo valandų, gal sieki mažiau įtempto darbo ar pan.). Susirasti nekvalifikuotą, mažiau apmokamą darbą neturėtų būti sudėtinga.
 3. Galbūt savo profesinėje srityje jautiesi pranašesnis už kitus ir galėtum imtis savo verslo?
 4. Jei nuspręsi, kad nori dirbti toje pačioje srityje ir siekti karjeros toliau, pirmiausia atsakyk į šiuos klausimus:
 • Koks turi būti naujas darbas, kuo kitoks lyginant su ankstesniu/ ankstesniais?
 • Kokios įmonės galėtų pasiūlyti tai, ko tu nori (susidaryk sąrašą)?
 • Ką tu galėtum pasiūlyti kiekvienai iš tų įmonių, kokias tos įmonės problemas galėtum išspręsti, kokias savo žinias ir gebėjimus galėtum panaudoti?
Parenk pasiūlymą kiekvienai įmonei, į kurią norėtum kreiptis

Išsinagrinėkite kiekvieną savo stiprybę, kurią įgijai dirbdamas ankstesniuose darbuose. Išryškink tas stiprybes, kurių jauni žmonės dažniausiai neturi. Žemiau pateiktas užduočių lapas tau padės rasti tinkamas stiprybes – atsisiųsk, peržiūrėk, atsirink sau labiausiai tinkančias ir sugalvok po pavyzdį iš savo patirties.

icon-1

Argumentai vyresniems

Klaidos, kurias dažnai daro vyresni kandidatai:

 • Neprisistatyk kaip visų sričių ekspertas – kiekvienu atveju labai svarbu pritaikyti savo pasiūlymą konkrečiai siekiamai darbo vietai.
 • Negalvok, kad tavo gebėjimai bei didžiulė patirtis „kalba patys už save“ – savo privalumus turi pristatyti ir pabrėžti.
 • Nebūtina pasakoti apie visą tavo turimą patirtį – pakanka pristatyti paskutinių 10 metų bei aktualiausius, labiausiai susijusius su pageidaujamu darbu, pasiekimus.

Pritaikyk savo pasiūlymą siekiamai pozicijai

 • Akcentuok tas stiprybes, kurios galėtų sudominti konkretų darbdavį
 • Sutelk dėmesį į tą patirtį ir žinias, kurios yra susiję su siekiamu darbu
 • Ne tik informuok, kur dirbai ar kokius projektus įgyvendinai, bet ir kokios buvo tavo individualios užduotys, kokie rezultatai buvo pasiekti, kokią naudą įmonei atnešei

Žemiau pateiktame užduočių lape rasi sąrašą abejonių, kurias dažnai turi darbdaviai dėl vyresnių kandidatų. Atsisiųsk, peržiūrėk, apgalvok, kaip galėtum įveikti šias darbdavio abejones.

icon-1

Darbdavio abejonės

Darbo pasiūlymų paieška

Ieškodami darbo pasiūlymų 50+ kandidatai neturėtų daryti nieko kitaip nei jaunesni, nebent naudoti darbo paieškai daugiau būdų. Vartydamas spaudą ar naršydamas internete, atkreipk dėmesį ne tik į darbo pasiūlymus, bet ir ekonomines naujienas, perskaityk su tavo profesine sritimi susijusius straipsnius, ieškok galimybių su kuo galėtum susisiekti.

Pasitelk savo asmeninius kontaktus

 • darbo paieškai naudok savo platų asmeninių kontaktų tinklą – susisiek su buvusiais bendradarbiais, klientais, draugais, pažįstamais…

Parodyk, kad informacinės technologijos tavęs negąsdina

 • naršyk ir pasinagrinėk įvairius internetinius darbo paieškos portalus
 • užsiregistruok CV duomenų bazėse
 • būk matomas socialiniuose tinkluose: susikurk Linkedin paskyrą, naudok darbo paieškai Facebook

Išnaudok savo socialinius gebėjimus

 • savo iniciatyva kreipkis į įmones tiesiogiai, net ir tada, kai įmonė neskelbia, kad ieško darbuotojų
 • kreipkis į įmonių atstovus ne tik telefonu ar laišku, bet ir tiesiogiai, pavyzdžiui, per įvairias konferencijas, muges, parodas – plėsk savo asmeninių kontaktų tinklą
 • apsilankyk  įdarbinimo agentūrose, nenuvertink ir laikino įdarbinimo įmonių siūlomų galimybių
Darbdavių požiūris 

Brandaus amžiaus kandidatai neretai pagrindine nesėkmingų darbo paieškų priežastimi laiko savo amžių. Darbdaviai pateikia kiek kitokį situacijos matymą, į kurį svarbu įsiklausyti kiekvienam, ieškančiam darbo.

Darbdaviai pataria: 

 • Būk drąsus. Domėkis, klausk ir tikslinkis apie viską, kas yra susiję su darbo vieta bei įmonės veiklomis. Neteisingų klausimų nebūna!
 • Paplitusią nuostatą „ką dėl manęs turi padaryti kiti“ keisk į proaktyvų mąstymą „ką galėčiau padaryti pats“. Matydami tavo asmeninę iniciatyvą ir kiti bus labiau linkę palaikyti ir padėti.
 • Nebijok priimti naujų iššūkių ir būk lankstus. Naujos atsakomybės tau jau pažįstamoje darbo vietoje? Darbiniai susitikimai virtualioje erdvėje? Įpročių keitimas gali būti sunkus, bet kartu ir apdovanojantis procesas.
 • Sąžiningai apsvarstyk atlygio lūkesčius. Nėra atlygio “už stažą”, mokama už meistrystę ir gebėjimus.
 • Drąsiai prašyk grįžtamojo ryšio, jei darbo pokalbis neatnešė laukiamo  rezultato. Personalo atrankos specialistų pastabos padės geriau pasiruošti būsimiems darbo pokalbiams. Padėk darbdaviams suprasti, kad esi tinkamas ir patikimas kandidatas, galintis kurti pridėtinę vertę įmonei ir jos bendruomenei.
Viktorina

icon-4

Nebūk diskriminuojamas


Daugiau patarimų ir įvairių priemonių rasi mokymų kursuose ieškantiems darbo:

Darbo paieškos būdai

Pokalbis su darbdaviu telefonu

Laiškas darbdaviui

Darbo pokalbis


izic38606

Skilties apie lygias galimybes parengimą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš lėšų, skirtų nevyriausybinių organizacijų, dirbančių lygių galimybių ir nediskriminavimo skatinimo srityje, veiklos projektams 2015 m.