Nebūk diskriminuojamas
Testo suvestinė
0 iš 10 klausimų atsakyta
Klausimai:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Informacija
Jūs jau atlikote šį testą, todėl nebegalite jo atlikti.
Vyksta viktorinos įkėlimas…
Turite prisijungti arba prisiregistruoti, kad galėtumėte pradėti testą.
Turite užbaigti ankstesnį testą, kad galėtumėte pradėti šį:
Rezultatai
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Atsakyta
- Peržiūra
- Klausimas 1 iš 10
1. Klausimas
Ištrauka iš darbo skelbimo:
Nestandartinių baldų gamybos įmonei reikalingas 25-45 m. amžiaus baldų surinkėjas. Reikalavimai: fizinė ištvermė, spartus darbo tempas, nepriekaištinga lietuvių kalba, noras mokytis
Skelbime galima įžvelgti diskriminaciją dėl:
TeisingaiSkelbime nurodytas amžiaus reikalavimas yra diskriminacinis, nes apriboja jaunesnių nei 25 ir vyresnių nei 45 metų pretendentų galimybes įsidarbinti. Tai, kad skelbime vartojama vyriška giminė, nėra diskriminacija lyties pagrindu, kadangi profesijų pavadinimai lietuvių kalboje reiškiami vyriškosios giminės daiktavardžiais. Skelbime nėra diskriminacijos dėl negalios ar tautybės .
NeteisingaiSkelbime nurodytas amžiaus reikalavimas yra diskriminacinis, nes apriboja jaunesnių nei 25 ir vyresnių nei 45 metų pretendentų galimybes įsidarbinti. Tai, kad skelbime vartojama vyriška giminė, nėra diskriminacija lyties pagrindu, kadangi profesijų pavadinimai lietuvių kalboje reiškiami vyriškosios giminės daiktavardžiais. Skelbime nėra diskriminacijos dėl negalios ar tautybės .
- Klausimas 2 iš 10
2. Klausimas
Ištrauka iš darbo skelbimo:
Ieškoma valytoja. Pirmenybė teikiama negalią turinčiam asmeniui.
Ar šis skelbimas diskriminuoja žmones be negalios?
TeisingaiNors pagal skelbimo turinį žmonės su negalia turi pirmenybę prieš kandidatus be negalios, tai nėra diskriminacija. Lygių galimybių įstatymas numato išimtį – specialių priemonių taikymas, siekiant palengvinti neįgaliųjų integraciją į darbo aplinką, nėra laikoma diskriminacija
NeteisingaiNors pagal skelbimo turinį žmonės su negalia turi pirmenybę prieš kandidatus be negalios, tai nėra diskriminacija. Lygių galimybių įstatymas numato išimtį – specialių priemonių taikymas, siekiant palengvinti neįgaliųjų integraciją į darbo aplinką, nėra laikoma diskriminacija
- Klausimas 3 iš 10
3. Klausimas
Vytas, kandidatuodamas į darbo vietą, turi užpildyti darbdavio anketą. Joje yra klausimas apie šeimos sudėtį. Darbdavys prašo įvardinti turimus šeimos narius (tėvas, motina, vyras/žmona, broliai, seserys) ir nurodyti kiekvieno jų vardą, pavardę, gimimo metus, darbovietę, pareigas.
Kaip patartum elgtis Vytui?
TeisingaiDarbdavys anketoje pageidauja nurodyti daug asmeninės informacijos, todėl tai pažeidžia teisę į privatumą. Kiekvienas gali pasirinkti, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svarbu žinoti, kad kandidatuodamas į darbo vietą pateikti neprivalai išsamiai pateikti asmeninės situacijos.
NeteisingaiDarbdavys anketoje pageidauja nurodyti daug asmeninės informacijos, todėl tai pažeidžia teisę į privatumą. Kiekvienas gali pasirinkti, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svarbu žinoti, kad kandidatuodamas į darbo vietą pateikti neprivalai išsamiai pateikti asmeninės situacijos.
- Klausimas 4 iš 10
4. Klausimas
Kokios asmeninės informacijos neprivalai nurodyti savo gyvenimo aprašyme?
TeisingaiGyvenimo aprašyme būtina nurodyti savo vardą ir pavardę bei kontaktus, kuriais darbdavys galėtų su tavimi susisiekti – telefoną ir elektroninio pašto adresą. Visą kitą informaciją galima nurodyti, tačiau tai nėra privaloma. Prieš rašydamas bet kokią asmeninę informaciją turi įvertinti, ar ji tau padės pereiti atrankos procesą.
NeteisingaiGyvenimo aprašyme būtina nurodyti savo vardą ir pavardę bei kontaktus, kuriais darbdavys galėtų su tavimi susisiekti – telefoną ir elektroninio pašto adresą. Visą kitą informaciją galima nurodyti, tačiau tai nėra privaloma. Prieš rašydamas bet kokią asmeninę informaciją turi įvertinti, ar ji tau padės pereiti atrankos procesą.
- Klausimas 5 iš 10
5. Klausimas
Darbdavys pokalbio dėl darbo metu užduoda klausimą:
„Esate jauna moteris, kada planuojate kurti šeimą? Susilaukti vaikų?“
Kaip patartumėte kandidatei atsakyti į tokį klausimą?
TeisingaiPlanai kurti šeimą yra tavo asmeninis reikalas ir tikrai neprivalai jų aptarinėti su savo būsimu darbdaviu. Tačiau net jeigu klausimas nėra korektiškas iš darbdavio pusės, atsakyti į jį reikia mandagiai.
NeteisingaiPlanai kurti šeimą yra tavo asmeninis reikalas ir tikrai neprivalai jų aptarinėti su savo būsimu darbdaviu. Tačiau net jeigu klausimas nėra korektiškas iš darbdavio pusės, atsakyti į jį reikia mandagiai.
- Klausimas 6 iš 10
6. Klausimas
Kurių iš šių klausimų darbo pokalbyje darbdavys neturėtų užduoti?
TeisingaiPolitiniai ir religiniai įsitikinimai yra jūsų asmeninis reikalas ir paprastai per darbo pokalbį šie klausimai neturi būti užduodami, nes gali sudaryti pagrindą diskriminacijai. Žinoma, yra išimčių – pavyzdžiui, jeigu kandidatuoji į religinę organizaciją, tavo priklausymas tam tikrai religinei bendruomenei gali tapti labai svarbiu pranašumu.
Klausimas apie laisvalaikio pomėgius yra visiškai įprastas darbo pokalbio metu.
NeteisingaiPolitiniai ir religiniai įsitikinimai yra jūsų asmeninis reikalas ir paprastai per darbo pokalbį šie klausimai neturi būti užduodami, nes gali sudaryti pagrindą diskriminacijai. Žinoma, yra išimčių – pavyzdžiui, jeigu kandidatuoji į religinę organizaciją, tavo priklausymas tam tikrai religinei bendruomenei gali tapti labai svarbiu pranašumu.
Klausimas apie laisvalaikio pomėgius yra visiškai įprastas darbo pokalbio metu.
- Klausimas 7 iš 10
7. Klausimas
Penkiasdešimtmetė moteris dirba prekybos įmonėje su dvidešimtmečiais ir trisdešimtmečiais kolegomis. Visi bendradarbiai, įskaitant ir vadovą, dažnai susitinka pabendrauti, tačiau jos kartu nekviečia. Paaiškėjo, kad tokių susitikimų metu aptariami darbo klausimai, todėl moteris jaučiasi atstumta. Ar tai diskriminacija?
TeisingaiNors ir nesąmoningai, tačiau su šia moterimi elgiamasi netinkamai. Jos vadovas turėtų rasti kitų progų aptarti darbo reikalus su visais darbuotojais darbo metu.
NeteisingaiNors ir nesąmoningai, tačiau su šia moterimi elgiamasi netinkamai. Jos vadovas turėtų rasti kitų progų aptarti darbo reikalus su visais darbuotojais darbo metu.
- Klausimas 8 iš 10
8. Klausimas
Neįgalus vyras dirba gamybos įmonėje. Įmonė persikelia į tokią vietą, kurios jis dėl savo negalios pasiekti negali. Vyras paaiškina tai savo darbdaviui, tačiau darbdavys nieko nedaro, todėl jam nelieka nieko kito, kaip išeiti iš darbo. Ar tai diskriminacija?
TeisingaiDarbdavys privalo imtis priemonių ir užtikrinti, kad darbuotojas su negalia galėtų dirbti taip, kaip kiti darbuotojai. Jei darbdavys galėtų įrodyti, kad buvo imtasi visų įmanomų priemonių darbuotojui su negalia patekti į pastatą, tačiau jos buvo nevaisingos, tuomet tai nebūtų diskriminacija. Tačiau jei darbdavys neatsižvelgė į darbuotojo su negalia poreikius, tuomet tai būtų diskriminacija.
NeteisingaiDarbdavys privalo imtis priemonių ir užtikrinti, kad darbuotojas su negalia galėtų dirbti taip, kaip kiti darbuotojai. Jei darbdavys galėtų įrodyti, kad buvo imtasi visų įmanomų priemonių darbuotojui su negalia patekti į pastatą, tačiau jos buvo nevaisingos, tuomet tai nebūtų diskriminacija. Tačiau jei darbdavys neatsižvelgė į darbuotojo su negalia poreikius, tuomet tai būtų diskriminacija.
- Klausimas 9 iš 10
9. Klausimas
Paulius dirba bare. Jo bendradarbiai mano jį esant gėjumi ir nuolatos laido pastabas bei juokelius dėl jo lytinės orientacijos. Ar tai diskriminacija?
TeisingaiŠaipymasis ir žeminančios replikos darbe dėl asmens lytinės orientacijos yra netinkamas elgesys ir priekabiavimas. Toks elgesys sukuria atmosferą, kurioje vyrui sunku veiksmingai dirbti, ir net gali jį priversti išeiti iš darbo.
NeteisingaiŠaipymasis ir žeminančios replikos darbe dėl asmens lytinės orientacijos yra netinkamas elgesys ir priekabiavimas. Toks elgesys sukuria atmosferą, kurioje vyrui sunku veiksmingai dirbti, ir net gali jį priversti išeiti iš darbo.
- Klausimas 10 iš 10
10. Klausimas
Darbuotoja pasiskundė įmonės vadovui, kad jos vyresnis kolega prie jos kimba – liečia, nuolat kartoja seksistines replikas, rašo nepadorius laiškelius. Vadovė pasikalbėjo su kaltinamuoju, tačiau šis ją įtikino, kad neturi jokių blogų ketinimų, tai tik kolegiškas žaidimas. Po pokalbio situacija nepasikeitė.
Kaip vertini šia situaciją ?
TeisingaiSeksualinis priekabiavimas – tai diskriminacijos lyties pagrindu forma. Pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų seksualinio priekabiavimo darbe. Už seksualinį priekabiavimą darbe Darbo kodekse yra nustatyta drausminė atsakomybė, nes tai šiurkštus darbo pareigų pažeidimas, ir darbdavys gali šią atsakomybę taikyti darbuotojui.
NeteisingaiSeksualinis priekabiavimas – tai diskriminacijos lyties pagrindu forma. Pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų seksualinio priekabiavimo darbe. Už seksualinį priekabiavimą darbe Darbo kodekse yra nustatyta drausminė atsakomybė, nes tai šiurkštus darbo pareigų pažeidimas, ir darbdavys gali šią atsakomybę taikyti darbuotojui.