Neįgaliesiems

Jeigu esi darbo ieškantis žmogus su negalia, tavo darbo paieškos procesas labai nesiskirs nuo bet kurio kito bedarbio. Nors yra dalykų, į kuriuos asmuo su negalia turėtų atkreipti dėmesį.

Darbo paieškos tikslo suformulavimas

Apsisprendžiant, kokios darbo vietos ieškoti, svarbu įvertinti savo sveikatos būseną ir ieškoti tokių darbo funkcijų, kurias galėsi atlikti gerai nepaisant negalios. Vaizdo kameros stebėti negalima turint regos sutrikimą, jei turi stuburo išvaržą nesirink darbų, kuriuose reikia ilgai stovėti ar nepertraukiamai sėdėti. Turi gerai įvertinti savo sveikatos būseną, kad dirbdamas nepakenktum sau pačiam.

Pasirinkęs savo sveikatai tinkamą darbą, lengviau galėsi įrodyti darbdaviui, kad sugebėsi gerai atlikti darbo funkcijas.

Darbo paieška

Tau gali kilti klausimas, ar (kada) atskleisti darbdaviui informaciją, kad turi negalią: kreipimosi laiške, CV, kviečiant į pokalbį ar darbo pokalbio metu? Nėra vieno atsakymo visiems, kiekvienu atveju turi spręsti pagal situaciją. Tačiau svarbu žinoti, kad tu neturi prievolės jau kreipimosi laiške ar CV minėti, kad turi negalią.

Pranešdamas, kad turi negalią, gali sumažinti savo galimybes patekti į pokalbį, nes dėl klaidingų nuostatų darbdavys gali atmesti tavo kandidatūrą pirminiame atrankos etape, o tu neturėsi kitos galimybės prisistatyti ir parodyti savo gebėjimus.

Tačiau yra atvejų, kai apie turimą negalią turėtum pranešti jau kreipdamasis raštu:

  • Darbdavys darbo skelbime nurodo, kad ieško asmens su negalia
  • Jeigu darbdavys turi specialiai pasiruošti darbo pokalbiui (pvz. turi būti pritaikyta fizinė aplinka ar atvyksi su gestų k. vertėju)
Darbo pokalbis

Pokalbio dėl darbo metu akcentuok tai, ką sugebi ir gali darbdaviui duoti, o ne tai, kad esi neįgalus. Video medžiaga padės tau suprasti, kokie gebėjimai reikalingi kiekvienam darbe – lavink juos. Prisistatydamas darbdaviui pabrėžk savo galimybes ir gebėjimus, o ne apribojimus.

Išmok atvirai kalbėti, kokius turi apribojimus dėl negalios ir kodėl jie neįtakos tavo darbo kokybės.

Tačiau nepersistenk – darbdaviui visiškai nebūtina detaliai pasakoti apie diagnozę, ligos istoriją ar gydymo procedūras.

Žinok, kad darbdaviui yra naudinga priimti neįgaliuosius į darbą:

  • Valstybė suteikia finansinę paramą darbdaviams, priimantiems žmones su negalia
  • Darbuotojai su negalia praturtina įmonėse įvairesne patirtimi, o kartais atveria galimybes pritraukti neįgalius klientus ir taip praplėsti prekių/paslaugų vartotojų ratą
Viktorinos

icon-4

 Pasiruošk tinkamai

icon-4

Nebūk diskriminuojamas


Daugiau patarimų ir įvairių priemonių rasi mokymų kursuose ieškantiems darbo:

Darbo paieškos būdai

Pokalbis su darbdaviu telefonu

Laiškas darbdaviui

Darbo pokalbis


izic38606

Skilties apie lygias galimybes parengimą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš lėšų, skirtų nevyriausybinių organizacijų, dirbančių lygių galimybių ir nediskriminavimo skatinimo srityje, veiklos projektams 2015 m.